AİLE HUKUKU

  1. Ana Sayfa
  2. AİLE HUKUKU

AİLE HUKUKU

Aile arasında birçok nedenle anlaşmazlıklar yaşanabilir. Ayrıca anlaşmazlıkların önüne geçilmek adına bazı tedbirlere ihtiyaç duyulabilir. Aile ile alakalı tüm konular, Aile Hukuku kapsamında ele alınan konulardır. Aile Hukuku, nişanlılık, evlilik, boşanma, aile konutu, mal rejimleri, velayet ve nafaka gibi konularla ilgilenmektedir. Aile Hukuku kapsamındaki davalar, Aile Mahkemelerinde görülür. Medeni Kanun ile uluslararası sözleşmeler ve Hukuk Muhakemeleri kanunu çerçevesinde hizmet veren mahkemeler, özel hayatın gizliliğini korumaya büyük hassasiyet gösterir. Türk Medeni Kanunu ve uluslararası sözleşmeler, daha ziyade evlilik içerisinde kadını ve çocuğu koruma amacı taşımaktadır. Her hukuk branşı gibi, Aile Hukuku alanında uzmanlaşmış avukatımızda da müvekkilleri adına prosedürleri çözerek, davanın kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.

Aile Hukuku Neleri Kapsamaktadır?

Medeni Hukukun kapsamı içerisinde bulunan, Aile Hukuku, aile ile alakalı sorunlarla ilgilenmektedir. Nişanlılık, evlilik ve boşanma, Aile Hukukun konularıdır. Bunların yanı sıra, velayet ve vesayet, çocuklar için nafaka hakkı yine Aile Mahkemelerinde görülen dava konularıdır. Evlilikten önce eşler arasında yapılacak olan, evlilik hüküm ve şartları ile boşanma şart ve hükümleri de Aile Hukuku kapsamındadır.

Aile Hukuku Ne İşe Yarar?

Aile Hukuku, Türk Medeni Kanununa göre düzenlenmiştir ve daha ziyade boşanma sonrası kadının mağduriyetini ortadan kaldırmaya yönelik kanunlar içermektedir. Aile Mahkemelerinin olmadığı yerlerde, boşanma davaları, Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülür. Taraflar, boşanma için hangi gerekçeyi ortaya koyarsa koysun, boşanma davası açılmak zorundadır. Evlilik son bulduktan sonra varsa çocukların velayeti, mal paylaşımı ve nafaka gibi konular mahkeme tarafından karara bağlanır.

Ancak, boşanmaya karar veren çiftin tek celsede boşanması ve yıpranmaması tercih edilen bir durumdur. Bu anlaşmalı boşanma olarak bilinen davalardır. Eğer taraflar arasında anlaşma söz konusu değilse, deneyimli bir avukat, süreci kısaltacaktır. Bu noktada, Hukuk Bürosu olarak bizler, müvekkilimizin ve ortak çocukların süreçten fazlaca yıpranmadan çıkabilmesi adına, davayı en kısa sürede çözüme kavuşturuyoruz.

Aile Hukukunda Uzman Desteği

Çekişmeli boşanma davaları ya da aile şiddet davaları ile maddi ve manevi tazminat konularında, Hukuk Bürosu olarak hızlı ve etkin sonuçlar için çalışıyoruz.